Czy warto rezerwować w First Minute?

Wśród wielu z nas wspomnienia z wakacji jeszcze nie zdążyły okrzepnąć, ba – część pewnie ma jeszcze zagraniczne urlopy przed sobą, a biura podróży już prezentują swoje oferty na wakacje 2024. Czy warto jednak kupować wakacje tak wcześnie? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Napędza ono zresztą spiralę kolejnych wątpliwości – czy to się opłaca? Co może mi dać rezerwacja First Minute? A co w przypadku gdy zmienię zdanie i nie będę chciał/a lecieć w ten region świata? 

Jak więc widzimy, pytań związanych z rezerwacjami First Minute jest wiele, dlatego też w poniższym tekście postaramy się na każde z nich rzetelnie odpowiedzieć i stwierdzić, czy tak wczesne rezerwacje wakacji faktycznie mają sens.

Czym w ogóle są wakacje First Minute?

W dużym skrócie, First Minute oznacza sprzedaż oferty wakacyjnej przez organizatora wycieczki z dużym wyprzedzeniem. Taki rodzaj sprzedaży ma na celu przede wszystkim racjonalną dystrybucję zakontraktowanych jeszcze wcześniej pakietów wakacyjnych oraz budowanie statystyk sprzedaży, analiz rynkowych na kolejne miesiące czy też dopasowywanie aktualnych trendów rynkowych „na żywym organizmie”. 

Co do samej kwoty takiej rezerwacji, często jest ona niższa aniżeli w późniejszym okresie, ale nie jest to regułą. Wykupując wycieczkę Last Minute możemy bowiem nabyć pobyt nawet poniżej granicy rentowności. Są to oczywiście nieczęste sytuacje, ale warto wspomnieć, że się zdarzają. 

Dlaczego zatem biura podróży tak chętnie chcą sprzedawać wycieczki First Minute? Otóż dla nich ten termin nie oznacza tego samego, co dla podróżujących. Biura podróży kontraktują bowiem hotele, samoloty czy transfery z ponad rocznym wyprzedzeniem, na długo jeszcze przed tym, zanim dana oferta pojawi się na stronie organizatora. Jest to długotrwały proces, podczas którego negocjowane są ceny hoteli, przelotów, posiłków, transferów, etc. Gdy oferta zostanie dopięta na ostatni guzik, zaczyna się sprzedaż.

Dlaczego jednak tak wcześnie są sprzedawane wycieczki First Minute?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – to właśnie przedsprzedaż ma za zadanie generowanie zysków, z kolei Last Minute ma za zadanie ratowanie kosztów wycieczki. Dlatego też docelowo biura podróży chciałyby zamykać sprzedaż bez późniejszego wyścigu z czasem, na kilka dni przed wylotem.

W związku z tym oferty z promocji First Minute są sprzedawane w tzw. schodkowy sposób. Najczęściej pierwsza pula biletów jest najtańsza, kolejna z kolei jest już droższa. Taka sprzedaż wiąże się jednak też z wieloma benefitami dla kupujących. Regularna sprzedaż First Minute pozwala być ponadto elastycznym wobec aktualnych trendów i sytuacji na świecie. To jednak nie koniec – organizator sprzedając wycieczki odpowiednio wcześnie, otrzymuje spory zastrzyk pieniędzy od Klientów, którym może obracać przez kolejne miesiące. To z kolei pozytywnie wpływa na kondycję finansową firmy. Stąd też biura podróży oferują wcześniej wspomniane już benefity, by zachęcić podróżujących do wcześniejszych decyzji o wylocie.

Jakie zatem są zalety oferty Fast Minute?

Warto w końcu przejść do sedna sprawy, czyli co otrzymujemy dzięki tak wczesnemu zakupowi wycieczki? Do największych zalet ofert First Minute bez dwóch zdań możemy zaliczyć:

  • Często najniższe ceny 

Rezerwując swoje wakacje na rok 2024 jako First Minute, możemy często skorzystać z niesamowicie atrakcyjnych cen. Biura podróży oferują wyjątkowo korzystne stawki dla tych, którzy decydują się na wczesną rezerwację. Jeśli porównamy, chociażby ceny wycieczek sezonowych z ofertami First Minute na lato 2024, zauważymy, że można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na osobę! Co dla wielu równie ważne, nie musimy czekać na wyprzedaż ostatnich miejsc w samolotach i hotelach w trakcie sezonu. Co więcej, niektóre biura podróży gwarantują, że ceny wycieczek First Minute nie zostaną obniżone w stosunku do przedsprzedaży, co daje pewność, że rezerwujemy najtaniej.

  • Największą dostępność

Rezerwując wakacje jako First Minute, zyskujemy dostęp do największej puli dostępnych hoteli. Jeśli więc marzymy o przestronnym pokoju z tarasem i widokiem na morze, to takie komfortowe opcje zakwaterowania zwykle wyprzedają się najszybciej. Nie wspominając już o renomowanych i najlepiej ocenianych obiektach, w których miejsca na Last Minute w sezonie wakacyjnym są już praktycznie niemożliwe. Takie aspekty mogą być szczególnie istotne przy wyborze ofert dla rodzin z dziećmi oraz przy planowaniu wakacji w większych grupach.

  • Niską zaliczkę i pewność udanych wakacji

Kolejnym atutem wyboru First Minute jako opcji rezerwacji wakacji jest niska opłata wstępna. Przy korzystaniu z przedsprzedaży, opłata ta wynosi zaledwie do 15% całkowitej ceny wyjazdu. Procent ten może być dostosowany w zależności od wybranej oferty i wynosić 5, 10 lub 15% – to tylko minimalna kwota, która jest wymagana, aby zarezerwować swoje miejsce na pokładzie samolotu i w hotelu już dziś. Pozostałą część kwoty zazwyczaj należy uregulować w okresie od 45 do 30 dni przed planowanym terminem wyjazdu. Dzięki temu mamy więc sporo czasu na staranne zaplanowanie budżetu rodzinnego.

  • Rezerwację bez ryzyka

Co zrobić w sytuacji, gdy niespodziewane zdarzenia uniemożliwią planowany wyjazd? Biura podróży przygotowały się na różne ewentualności i wiele z nich oferuje bezkosztową możliwość zmiany rezerwacji, nawet do 30 dni przed datą wylotu. Dodatkowo, istnieją promocyjne oferty na ubezpieczenia od kosztów rezygnacji w przypadku nagłych nieprzewidzianych sytuacji. Pełen spokój podczas oczekiwania na urlop gwarantuje również fakt, że cena wyjazdu pozostaje niezmienna – płacimy ustaloną kwotę, bez względu na ewentualny wzrost opłat lotniskowych, kosztów transportu czy zmiany kursów walut.

  • Gwarancja niezmienności ceny

Obecnie żyjemy w czasach galopującej inflacji i niepewności praktycznie na wszystkich rynkach. W związku z tym ceny samych wycieczek, ale także kursów walut czy paliwa lotniczego zmieniają się często z dnia na dzień. Wykupując wycieczkę w przedsprzedaży mamy zazwyczaj zapewnioną gwarancję niezmienności ceny, co w aktualnych czasach jest bardzo ważny, dając nam spokój i komfort aż do wylotu.

  • Inne dodatki i benefity do wycieczek First Minute 

Biura podróży prześcigają się w oferowaniu dodatków i bonusów do wycieczek First Minute – dlaczego więc nie skorzystać z tych okazji? W cenie wyjazdu często zawarte są takie korzyści jak gwarancja najniższej ceny oraz wiele innych gratisów. To oznacza jeszcze większe oszczędności finansowe. Co więcej, wiele hoteli oferuje znaczne zniżki na pobyty dzieci, sięgające nawet 100%, co znacząco redukuje koszty rodzinnych wakacji.

First Minute to też zniżki dla stałych Klientów

Wiele biur podróży poza niskimi cenami w przypadku zakupu wycieczki w ofercie First Minute, oferuje również dodatkowe zniżki dla swoich stałych Klientów. Co zatem możemy otrzymać jako stali klienci danego biura podróży i na jakie dodatkowe benefity możemy liczyć? 

Na pewno dużo daje dołączenie do programów lojalnościowych. W zależności od wybranego biura podróży możemy liczyć od 1 do nawet 5% rabatu na kolejne wakacje First Minute. Kolejne zniżki możemy nabijać np. poprzez zgody marketingowe, które są bardzo cenione w przypadku tej branży.

Jako stały Klient mamy również często możliwość otrzymania pakietów elastycznych, gwarancję niezmienności ceny czy też niższy procent uiszczenia zaliczki. Wiele oczywiście zależy od tego, jakie biuro podróży wybierzemy, ale jedno jest pewne – stały Klient zawsze otrzyma coś ekstra względem początkującego „podróżnika”. 

Co zatem lepsze – First Minute czy Last Minute?

Na koniec musimy rozstrzygnąć spór wielu Klientów – które oferty są lepsze. First Minute, czy może jednak Last Minute? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a zwolenników jednej, jak i drugiej formy zakupu wakacji jest wielu, dlatego też na pewno nie ma jednoznacznej i jedynej prawidłowej odpowiedzi.

Wiele zależy tu od nas samych. Od tego, jakie są nasze potrzeby i wymagania wobec biura podróży i samego odpoczynku. Jeśli jesteśmy singlami i nie musimy wcześniej planować urlopu, to faktycznie lepszą opcją może okazać się czasami oferta Last Minute. Jeśli z kolei urlop musimy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, a dodatkowo podróżujemy z całą rodziną lub grupą przyjaciół, to lepiej przebierać w doskonałych ofertach First Minute, by móc wszystko na spokojnie przygotować.

Niewątpliwie oferty Last Minute wymagają też od nas dużo cierpliwości i umiejętności wyczekania odpowiedniej chwili. Musimy być uważni, szybko podejmować decyzje i mieć dobrą znajomość cen na rynku, szczególnie że nawet w przypadku Last Minute, oferty nie zawsze są atrakcyjne. Zresztą ostatni sezon pokazał nam, że ofert Last Minute praktycznie nie było – oczywiście z samej nazwy takowe istniały, ale ich ceny wcale nie zachęcały nas do szybkiego pakowania walizki. Na tego typu oferty ma bowiem wpływ wiele czynników, zarówno tych społecznych, jak i politycznych. Jak z kolei widzimy, ostatnie lata nas pod tym względem nie rozpieszczają, dlatego też aktualnie najczęściej najlepiej jest skorzystać z First Minute i cieszyć się najniższą ceną aż do samego dnia wylotu.

Podobne wpisy