Przewodnik po Meksyku – co zobaczyć u potomków Azteków i Majów?

Meksyk to bez dwóch zdań egzotyczny i fascynujący kierunek podróży, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność wśród turystów z Europy, w tym oczywiście również z Polski. Ten kraj położony w Ameryce Północnej przyciąga podróżnych nie tylko nieustannie świecącym słońcem, malowniczymi krajobrazami i urokliwymi, piaszczystymi plażami, ale także swoim niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym. Na dwóch milionach kilometrów kwadratowych możemy bowiem spędzić czas nie tylko na pięknych plażach nad oceanem i Morzem Karaibskim, ale także zwiedzając wulkany, wodospady, cenoty, kaniony czy starożytne piramidy!

Historia Meksyku jest niezwykle barwna, zaczynając od fascynującej kultury Azteków, którzy wznosili imponujące miasta i piramidy, takie jak Guanajuato czy Chichén Itzá. Ponadto, na terenie Meksyku możemy odkryć liczne ślady kolonialnej przeszłości, gdy Europejczycy zakładali tu malownicze ośrodki. W wyniku tej skomplikowanej historii wykształciła się unikalna kultura meksykańska, pełna bogatej muzyki, wyśmienitej kuchni i charakterystycznego rękodzieła. Dodatkowo, krajobraz Meksyku zachwyca pięknymi widokami, bujną roślinnością i zapierającymi dech w piersiach plażami.

Dlatego też poniżej skupimy się na najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miejscach, które warto odwiedzić w Meksyku. Bez odrobiny wątpliwości można w końcu powiedzieć, że jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla osób podróżujących ze znajomymi, z drugą połówką, jak i z rodziną. Wysoki standard pobytu, liczne hotele oferujące fantastyczne warunki sprawiają, że Meksyk staje się doskonałym miejscem do pełnego relaksu i odpoczynku.

Jak dostaniemy się do kraju Azteków?

Jak wiemy, odległość dzieląca Polskę od Meksyku jest ogromna. Dlatego też przez większą część roku nie ma możliwości dostania się bezpośrednio do tego kraju. Wówczas też musimy korzystać z lotów przesiadkowych, najczęściej zatrzymując się na kilka godzin w Niemczech, Holandii czy Francji, skąd takimi liniami lotniczymi jak Lufthansa, KLM, British Airways czy Air France polecimy już bezpośrednio do Meksyku.

Warto jednak dodać, że w miesiącach zimowych, a dokładnie od listopada do marca również z Polski, a dokładniej z lotniska Chopina prowadzone są loty bezpośrednio na lotnisko w urokliwym Cancun. Wówczas też nie tylko możemy często skorzystać z niższych cen, ale również znacznie skrócić podróż, chociażby o czas oczekiwania między lotami.

Gdzie latamy najchętniej?

Jak wynika z wielu badań, wśród Polaków to wcale nie stolica jest najchętniej odwiedzana, a Cancún, czyli malownicze miasto położone w północnej części stanu Quintana Roo, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Aż 61% podróżujących decyduje się odwiedzać właśnie ten region.

Dopiero na drugim miejscu jest Mexico City, do którego lata 30% Polaków odwiedzających Meksyk. Dalsze miejsca zajmuje Tijuana i Guadalajara.

Co zobaczyć będąc w Meksyku?

Lista miejsc do odwiedzenia jest ogromna i tak naprawdę chcąc zobaczyć wszystko, musielibyśmy być w Meksyku przynajmniej kilka miesięcy. Dlatego też wiele osób lecąc, obiera konkretny kierunek i stara się odwiedzić jak najwięcej ciekawych miejsc na określonym obszarze Meksyku. Warto bowiem dodać, że jest to kraj ponad sześciokrotnie większy od Polski! Poniżej prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem lokalizacje do odwiedzenia w czasie pobytu w Meksyku.

Wielki Kanion w Meksyku – Miedziany Kanion

W jednym z najbardziej wysuniętym stanie na północ Meksyku, czyli w Chihiahua znajduje się jedna z najbardziej oszałamiających, naturalnych atrakcji w kraju, czyli Miedziany Kanion (Barranca del Cobre).

Jest on położony w regionie Sierra Madre Occidental. Składa się z grupy spektakularnych głębokich kanionów. Co ciekawe Miedziany Kanion jest większy i głębszy od lepiej znanego, znajdującego się w Stanach Zjednoczonych Wielkiego Kanionu! Swoją nazwę, jak nietrudno się domyślić zawdzięcza swojemu charakterystycznemu miedziano-zielonemu kolorowi.

Te przepiękne, ogromne i monumentalne struktury zostały utworzone przez sześć rzek, które zbiegały się w Rio Fuerte przed spuszczeniem do Zatoki Kalifornijskiej. Długość Wielkiego Kanionu w Meksyku to aż 50 km, z kolei jego robiące ogromne wrażenie pionowe ściany osiągają miejscami nawet 1400 metrów wysokości nad dnem rozpadliny!

Mexico City

Wizyta w Meksyku nie może się odbyć bez zwiedzenia stolicy, znajdującej się w samym sercu kraju. Jest to olbrzymia, tętniąca życiem metropolia, która jednak ma bardzo dużo dla zaaferowania turystom. Jest oczywiście miastem kontrastów, łączy w sobie nowoczesność, starożytność i niestety ulice biedy. Niemniej jednak jest to jedno z miejsc, które trzeba odwiedzić.

Mexico City jest ponadto świetnym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody z Meksykiem, by po kilku dniach zwiedzania udać się do Cancún czy Tulum, by odpocząć i cieszyć się karaibskimi plażami. W stolicy Meksyku zobaczymy m.in. Narodowe Muzeum Antropologii, gdzie poznamy bliżej historię starożytnych kultur, dających początek współczesnemu Meksykowi, Katedrę Metropolitalną, Pałac Sztuk Pięknych, tor formuły 1 czy też dzielnicę Coyoacan, czyli dzielnicę kojotów, która mieści się w malowniczej i spokojnej części miasta. To właśnie tam zobaczymy, chociażby dom Fridy Kahlo, gdzie aktualnie znajduje się muzeum czy też przejdziemy się na Mercado de Antojitos, czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejscowych targów z tradycyjnym jedzeniem.

By dobrze poznać Meksyk, warto centrum miasta zwiedzać pieszo. Dzięki temu „wtopimy się” w tę niespotykaną architekturę, ukazująca wielowiekową historię stolicy. Warto także dodać, że choć Mexico City jest miastem zatłoczonym i tętniącym życiem, to znajdziemy w nim zaciszne miejsca, kawiarnie i parki, idealne na romantyczne spacery. Bo choć Mexico City przez wiele lat miało złą opinię i kojarzyło się z wysokim poziomem przestępczości, to aktualnie wiele się pod tym względem zmieniło!

Cancún

Przejdźmy w końcu do miejsca najchętniej odwiedzanego przez polskich turystów! Cancún, bo to o nim mowa to kurort, który charakteryzuje się przede wszystkim pięknymi, szerokimi plażami, ekskluzywnymi kurortami all-inclusive, klubami nocnymi, ale także przepiękną przyrodą.

Dlatego też jest to miejsce, które będzie odpowiadało zarówno singlom chcącym poznać nocne, meksykańskie życie, jak i rodzinom, którym zależy na komfortowym wypoczynku. Cancún znajduje się także blisko bujnej dżungli, imponujących jaskiń i robiących ogromne wrażenie cenot. Nie będziemy mogli tu zatem narzekać na brak wszelakich atrakcji. Wizyta polską jesienią lub zimą jest idealną porą, by odwiedzić to miejsce i poznać jego niepowtarzalny urok i klimat, szczególnie, że jak już wspominaliśmy, wówczas też możemy skorzystać z bezpośrednich lotów z Polski.

Przejdźmy jednak już bezpośrednio do najważniejszych atrakcji w Cancún. Są nimi bez dwóch zdań tak bajeczne miejsca, a konkretniej wyspy jak Isla Mujeres czy Isla Contoy. Musimy także odwiedzić liczne cenoty, takie jak Oxman, X’keken i Samula czy też Azul. Wycieczka w regionie nie może się w końcu obyć bez zwiedzenia Chichén Itzá, ale o tym, więcej wspomnimy nieco niżej.

Chichén Itzá

Będąc już w okolicy Cancún, nie możemy przejść obojętnie obok jednej z największych historycznych atrakcji w całym Meksyku. Byłe miasto Majów, czyli Chichén Itzá, to jedno z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Meksyku i zdecydowanie jedno z najlepiej zachowanych miejsc z czasów tej starożytnej cywilizacji. To historyczne miejsce jest niewątpliwie zbiorem atrakcji. Co więcej, jest także wpisane na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego centralnym punktem jest imponująca budowla zwaną El Castillo, czyli Piramida Kukulkána, wznosząca się na wysokość 30 metrów!

Innym niezwykle fascynującym elementem Chichén Itzá jest starożytne obserwatorium Caracol, które istnieje prawie tysiąc lat. To budowla, która świadczy o zaawansowanych umiejętnościach Majów, posiada wąskie szczeliny w ścianach, przez które dwukrotnie w ciągu roku przenikają promienie słoneczne. Dzięki temu kapłani byli w stanie precyzyjnie określić datę. Dodatkowym elementem godnym zainteresowania są liczne posągi, w tym wiele przykładów znanych Majów Chacmools, trzymających swoje naczynia ofiarne i w dalszym ciągu strzegących tych starych świątyń. Chichén Itzá stanowi więc idealny cel jednodniowej wycieczki, zwłaszcza będąc w Cancún czy Playa del Carmen, o której wspomnimy jeszcze niebawem.

Tulum

O ile w Polsce Cancún jest najchętniej wybieraną destynacją, tak biorąc pod uwagę globalne wybory, to właśnie Tulum cieszy się największym powodzeniem. Zresztą nie bez powodu – jest to bowiem niesamowite, wyjątkowe i tropikalne miejsce, które daje nam praktycznie wszystko do cudownego wypoczynku.

Tulum nazywane „ukrytym klejnotem Meksyku” jest położone na jego wschodnim wybrzeżu. Podczas zachodów słońca możemy obserwować miksologiczną scenerię miasta, a po jego zachodzie odkrywać szalone życie nocne. Nie oznacza to również, że w ciągu dnia nie ma co robić w Tulum. Wręcz przeciwnie, to właśnie wtedy odkryjemy prawdziwy urok tego miejsca.

W Tulum i okolicach znajdziemy, chociażby jedne z najlepiej zachowanych ruin Majów, których tłem są krystaliczne wody Morza Karaibskiego. Podobnie jak w okolicach Cancún mamy tu podziemne jaskinie wypełnione wodą, czyli cenoty oraz wiele rezerwatów przyrody. Jednakże to, co najbardziej przyciąga turystów z całego świata do Tulum są z pewnością najpiękniejsze plaże w całym Meksyku. Biały piasek, szerokie i zadbane plaże no i oczywiście turkus morza – wraz z zawsze idealną pogodą, to niewątpliwie idealne połączenie do wypoczynku. Dlatego też Tulum to idealne miejsce zarówno dla osób, którym zależy na spokoju wśród przyrody i szumu fal, jak i dla singli pragnących nocnych atrakcji.

Playa del Carmen

Playa del Carmen, położone na Półwyspie Jukatan, to jedno z najurokliwszych miast Meksyku, stanowiące doskonałe miejsce na odprężające wakacje w egzotycznym otoczeniu. To miejsce oferuje nie tylko relaks, ale także możliwość rozrywki i przeżycia wyjątkowych chwil. Serce miasta, reprezentowane przez mały plac publiczny El Zócalo, oddalone krótkim spacerem od plaży, stanowi centralne miejsce, gdzie można poczuć rytm życia tamtejszych mieszkańców. Bezpośrednio obok placu, równolegle do wybrzeża, rozciąga się z kolei La Quinta Avenida, pełna pysznych restauracji i uroczych lokalnych sklepów, tworząc atmosferę niezapomnianą dla odwiedzających.

Playa del Carmen słynie również z bogatej oferty gastronomicznej, gdzie restauracje oferują różnorodne potrawy z całego świata. Od wyśmienitych tacos i tostadas po sushi i doskonale przygotowane owoce morza, a także orzeźwiające napoje i drinki. Co więcej, Playa del Carmen przyciąga turystów wspaniałymi piaszczystymi plażami i zapierającymi dech w piersiach widokami na wybrzeże. Na rowerze z kolei wybierzemy się do pobliskich cenot, aby zanurzyć się w orzeźwiającej kąpieli lub zagrać w golfa na jednym z okolicznych pól golfowych. W całym regionie nie brakuje oczywiście ośrodków all inclusive, wakacyjnych wypożyczalni i butików, co daje turystom szeroki wybór dostosowania się do swoich preferencji i budżetu.

Z naszej strony możemy polecić przede wszystkim hotel Iberostar Quetzal, który poza fantastycznymi warunkami i ofertą żywieniową (aż 7 barów i 3 restauracje) oferuje również piękną, prywatną plażę z leżakami, parasolami i ręcznikami, plac zabaw, wypożyczalnię samochodów czy nawet pasaż handlowy i punkt medyczny. Ośrodek ponadto znajduje się w świetnej, spokojnej lokalizacji, skąd mamy zaledwie 3 kilometry do doskonale znanej w Meksyku „Piątej Alei”.

Valladolid

Valladolid to miejsce, które może nie jest tak popularne, ale na pewno warto je odwiedzić. Jest to swoista perełka półwyspu Jukatan i tzw. „prawdziwy Meksyk”! To właśnie tu na turystów czekają piękne, klimatyczne uliczki z kolorowymi budynkami, pyszne, tradycyjne jedzenie, okoliczne cenoty oraz ciekawa architektura. Poza tym Valladolid może stanowić także doskonałą bazę wypadową na zwiedzenie, chociażby Chichén Itzá.

Co warto wiedzieć o Valladolid? Przede wszystkim to, że jest to miasteczko, które w 1998 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To również miasto zaliczane do jednego ze 135 magicznych miasteczek w Meksyku (Magical Pueblos). Jest to program meksykańskiego rządu, który ma za zadanie promowanie ciekawych i ważnych historycznie miejsc w kraju.

Jak już wiemy, miasteczko urzeka nas swoim klimatem. Tu z pewnością poczujemy lokalną atmosferę i zasmakujemy prawdziwej, meksykańskiej kuchni. Co z kolei zwiedzimy, będąc w Valladolid? Przede wszystkim znajdujące się zaledwie kilkaset metrów dalej cenoty (Cenote Zaci), park Principal Francisco Cantón Rosado, klasztor San Bernardino de Siena, czy też katedrę San Servacio, która jest znakiem rozpoznawalnym miasta. W wolnej chwili możemy także odwiedzić tamtejszy targ, czyli Bazar Municipal oraz kolorowe uliczki Calzada de los Frailes.

Oaxaca

W sercu Meksyku kryje się miejsce, które stanowi prawdziwy Meksyk w pigułce – Oaxaca. To nie tylko nazwa jednego z południowych stanów tego kraju, ale również jego stolica. Z perspektywy turysty to miejsce o kluczowym znaczeniu. Oaxaca to bowiem obszar, który pozostaje jeszcze stosunkowo nieodkryty przez europejskich podróżników, ale ze względu na bogactwo atrakcji dąży do tego, by stać się jednym z najbardziej pożądanych miejsc wakacyjnych na świecie. Oaxaca to kulturalna stolica Meksyku – to tutaj odbywają się najważniejsze festiwale, a lokalna kuchnia i trunki uważane są za wykwintne w skali całego kraju. To także miejsce, gdzie spotkamy grupy etniczne posługujące się aż 16 różnymi językami! Dostęp zarówno do gór, jak i wybrzeża Oceanu Spokojnego z rajskimi plażami i najwyższymi falami na świecie sprawia, że odwiedzający nie będą chcieli opuszczać tego miejsca, a niektórzy nawet nazwą je swoim rajem.

Miasto Oaxaca to doskonałe miejsce do skosztowania tradycyjnej kuchni meksykańskiej, szczególnie z lokalnym białym serem oraz do doświadczenia autentycznego ducha Meksyku. W stanie Oaxaca znajdują się również historyczne i kulturowe perły, o których europejscy turyści często nie mają pojęcia. Przykładem może być, chociażby La Virgen de Juquila, która jest odpowiednikiem południowym dla Santa Virgen de Guadalupe. Sanktuarium znajduje się w miejscowości Santa Catarina Juquila w stanie Oaxaca i jest ważnym miejscem pielgrzymek. To miasto, założone w XIII wieku przez Indian Misteków, nabrało kulturowego znaczenia pięćset lat później. Dziś jest nie tylko miejscem pielgrzymek, ale także atrakcją turystyczną. Bazylika Juquila wraz z urokliwym miasteczkiem w górach, otoczonym „wieczną” mgłą, tworzy malowniczy krajobraz przesycony tajemnicą.

Cozumel

Na koniec musimy także wspomnieć o wyspie, bowiem Meksyk to także piękne, urokliwe wysepki. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest zdecydowanie Cozumel. Słynie ona z niesamowitych raf koralowych oraz statków wycieczkowych.

Turyście zarówno z Polski, jak i całego świata uwielbiają to miejsce ze względu na krystaliczne, lazurowe wody, szerokie, piaszczyste plaże oraz możliwość uprawiania wielu sportów wodnych. Mamy tu bowiem możliwość spróbowania swoich sił w kitesurfingu czy windsurfingu. Możemy także wypożyczyć kajak oraz deski do pływania. Warto dodać, że wbrew pozorom Cozumel jest spokojnym miejscem, gdzie poznamy kulturę Majów, ale i zrelaksujemy się z dobrą książką na plaży.

Co istotne, mimo że statki wycieczkowe są aktualnie nieodzownym elementem wyspy, to nie przeszkadzają one w ogóle. Zachowana została atmosfera uroczej wyspy, bowiem wszelkie hałasy i rozmowy przenoszone są na pobliski pasaż handlowy, znajdują się wzdłuż nabrzeża. Świetnym rozwiązaniem może być również wynajęcie łodzi, by móc odkrywać rajskie rafy koralowe czy po prostu popływać wokół rajskiej wyspy, gdzie z pewnością znajdziemy niejedną dziewiczą plażę!

Podobne wpisy