Jakie ubezpieczenie turystyczne warto wybrać i na co zwracać uwagę?

Wakacyjny wyjazd powinien nam się kojarzyć przede wszystkim z relaksem, odpoczynkiem, czasem beztroski i pełnego luzu. Niestety życie często pisze nam swoje, nieprzewidziane scenariusze. Dlatego też pewne zdarzenia potrafią skutecznie zepsuć nam urlopowy czas, niejednokrotnie porządnie nadwyrężając domowy budżet. Niestety takich zdarzeń nie da się przewidzieć, narażeni są wszyscy podróżujący. Jedyne co możemy zrobić, to przeciwdziałać i minimalizować konsekwencje finansowe wynikające z niemiłych niespodzianek „podarowanych” przez los. W tym celu warto skorzystać z ubezpieczania turystycznego. 

Wariantów ubezpieczeń jest wiele. Wielu jest również ubezpieczycieli. Dlatego też warto rozważyć kilka ofert i wybrać tę najbardziej skrojoną pod nasze oczekiwania i potrzeby. Warto bowiem pamiętać, że nie wszystkie ubezpieczenia są sobie równe i nie mówimy tu tylko o cenie. Często jesteśmy kuszeni wysokimi kwotami ubezpieczenia, przez co wykupujemy te polisy, które robią spektakularne wrażenie. Kwoty często sięgają milionów złotych. W praktyce owe sumy tyczą się zazwyczaj najbardziej nierealnych i najbardziej pesymistycznych scenariuszy. Bywa więc tak, że czasami kupimy polisę, która tak naprawdę jest bezużyteczna i nie chroni nas przed drobnymi wypadkami czy pobytem w szpitalu. Na co zatem zwracać szczególną uwagę podczas wyboru polisy ubezpieczeniowej oraz jaką wybrać, by cieszyć się spokojnym i beztroskim urlopem za granicą?

Czym dokładnie jest polisa ubezpieczeniowa?

Ubezpieczenie turystyczne to nic innego, jak rodzaj ochrony oferowanej podróżnym, zarówno w trakcie podróży krajowych, jak i międzynarodowych. Po zakupie polisy ubezpieczeniowej, podróżujący uzyskują od ubezpieczyciela pewność, że zostaną objęci wsparciem finansowym w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń, które mogą wystąpić w trakcie ich wyjazdu i które były objęte umową ubezpieczeniową. Ta zazwyczaj obejmuje koszty związane z opóźnieniami w locie, wypadkami samochodowymi, kradzieżą lub zagubieniem bagażu, a przede wszystkim koszty leczenia.

W Polsce często uważa się, że wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli karta EKUZ, aby pokryć koszty leczenia podczas podróży zagranicznych. To dokument unijny wydawany bezpłatnie dla osób opłacających składki na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Daje ono prawo do bezpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak warto zdawać sobie sprawę, że karta EKUZ ma ograniczony zakres i pokrywa tylko niektóre usługi medyczne. Nie obejmuje na przykład kosztów transportu medycznego z powrotem do Polski ani kosztów akcji ratunkowych, które mogą być wyjątkowo kosztowne, sięgając nawet kilkuset tysięcy złotych. Dlatego też, planując podróż, szczególnie za granicę, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Bardzo wysokie kwoty leczenia mogą być przestrogą dla innych podróżujących!

Doskonałym, a zarazem bardzo nieszczęśliwym przykładem są osoby, które wybierając się w daleką podróż, nie skorzystały z polisy ubezpieczeniowej, a na miejscu doświadczyły nieszczęśliwego wypadku. Ostatnimi czasy głośno było o wycieczce Pana Stanisława, który zaplanował swój wyjazd do Meksyku, nie myśląc o wykupieniu ubezpieczenia. Niestety, skutki tego zachowania były opłakane.

Choć prawie cały wyjazd przebiegł doskonale, to w ostatnich dniach tego egzotycznego wojażu Pan Stanisław poczuł się bardzo źle. Stan był na tyle poważny, że niezbędna okazała się pomoc medyczna. W szpitalu Pan Stanisław usłyszał diagnozę – udar! Na szczęście dzięki szybkiej reakcji i doskonałej opiece szpitala w Playa del Carmen Polak był w stanie wrócić do zdrowia, a jego życiu przestało zagrażać niebezpieczeństwo. Niestety, tygodniowy pobyt w szpitalu, udzielona pomoc medyczna i transport powrotny do Polski kosztował blisko 400 tysięcy złotych! Pan Stanisław co prawda posiadał podstawowe ubezpieczenie podróżne, ale pokrywało ono zaledwie koszty jednodniowego pobytu w meksykańskim szpitalu. W związku z czym, całą resztę tej ogromnej kwoty Polak musiał pokryć z własnej kieszeni. 

Takich przykładów każdego roku jest o wiele więcej. Dlatego też powinny być one dla nas przestrogą zarówno jeśli chodzi o wykupowanie polisy ubezpieczeniowej przed podróżą, jak i o dokładne sprawdzanie warunków takiego ubezpieczenia.

Jakie mamy rodzaje ubezpieczeń?

Pierwszym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, jest rodzaj wypoczynku. Jeśli podróżujemy „na własną rękę”, to samodzielnie musimy zakupić ubezpieczenie. W tym celu warto skorzystać z pomocy doradcy wakacyjnego, który dobierze w indywidualny sposób właściwy zakres ubezpieczenia do potrzeb podróżujących. Takie oferty zazwyczaj różnią się kwotami ubezpieczeń czy rodzajem ochrony. Wybierajmy zawsze tę polisę, która zapewni nam możliwe najlepszą ochronę podczas wyjazdu do miejsca docelowego. Przyjmujmy również zasadę – im dalej wyjeżdżam, tym większego zakresu ochrony potrzebuję.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy wyjeżdżamy z biurem podróży. Wówczas też wycieczki są z zasady w pewien sposób ubezpieczone. Organizator jest zobowiązany bowiem przepisami prawa do ubezpieczenia swoich Klientów. Mowa tu przede wszystkim o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), czyli od zdarzeń podczas których turysta ponosi trwały uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie stanowi wówczas rekompensatę za doznany dyskomfort, ból i straty moralne, a także o ubezpieczeniu od kosztów leczenia (KL). Takie ubezpieczenie obejmuje wizyty lekarstwie, zakup środków medycznych, transport medyczny do kraju czy też pobyt w szpitalu. 

Zarówno jedno, jak i drugie ubezpieczenie biura podróży jest wliczone w cenę wycieczki. Należy jednak podkreślić, że jego kwota jest relatywnie niska, dlatego też organizatorzy często dają nam możliwość rozbudowy pakietu ubezpieczeniowego. Wówczas też mamy wyższe limity powyższych świadczeń czy szereg innych udogodnień. Warto rozważyć więc zakup rozszerzonej formy ubezpieczenia, by finalnie uniknąć sytuacji podobnej do wspomnianej tej w poprzednim akapicie, kiedy to Pan Stanisław miał wykupione zaledwie podstawowe ubezpieczenie. W końcu im większa suma ubezpieczenia, tym większa szansa, że turysta nie będzie musiał w razie nieszczęśliwego wypadku dopłacać z własnej kieszeni. Takie dodatkowe pakiety najczęściej obejmują:

 • Koszty ratownictwa,
 • Ubezpieczenie bagażu w przypadku kradzieży, zniszczenia lub jego zaginięcia,
 • Koszty przerwanej podróży,
 • Koszty opóźnionego lotu,
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, na wypadek, gdy turysta nieumyślnie uszkodzi czyjeś mienie lub narazi na utratę zdrowia osobę trzecią,
 • Assistance i auto assistance,
 • Rozszerzenie polisy dla osób uprawiających sporty ekstremalne,
 • Klauzulę alkoholową. Oznacza ona, że otrzymamy odszkodowanie od ubezpieczyciela za powstałe szkody, nawet w przypadku, gdy byliśmy pod wpływem alkoholu.

Dlaczego jeszcze warto się ubezpieczyć w podróży? 8 powodów

Jak już wspominaliśmy powyżej, zarówno podstawowe ubezpieczenie podróżne, jak i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie pokryje całkowitych kosztów transportu medycznego do Polski, akcji poszukiwawczej czy długotrwałego leczenie w innym kraju. Dlatego też poniżej prezentujemy 8 powodów, dla których warto zdecydować się na dobre ubezpieczenie na czas podróży.

 1. Otrzymamy pomoc medyczna podczas podróży – ochrona na wypadek wypadku lub choroby

Ubezpieczenie kosztów leczenia podczas podróży stanowi pewne zabezpieczenie przed dodatkowymi wydatkami. Polisa ta obejmuje opłaty związane z wizytami lekarskimi, pobytem w szpitalu, zakupem leków, wykonywaniem badań medycznych i przeprowadzaniem zabiegów, aż do ustalonej sumy gwarantowanej. Taka ochrona jest dostępna zarówno w krajach Unii Europejskiej, EFTA (gdzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego częściowo pokrywa koszty medyczne), jak i na całym świecie.

Wybierając odpowiednią sumę gwarantowaną na koszty leczenia, warto kierować się miejscem docelowym podróży. W krajach, gdzie obowiązuje EKUZ, 30 000 euro może wystarczyć, ale w innych regionach rekomendowane jest ubezpieczenie na minimum 50 000 euro. W miejscach o znacznie wyższych kosztach opieki medycznej, takich jak USA, Japonia, Kanada lub Australia, warto rozważyć najwyższy dostępny wariant.

 1. Otrzymamy transport medyczny do kraju

Niekiedy wypadki podczas podróży zagranicznych mogą skomplikować powrót tradycyjnymi liniami lotniczymi. W przypadku poważnych urazów, wymagających specjalnego lub późniejszego transportu, koszty mogą być znaczące. Na przykład, transport w pozycji leżącej z Austrii wiąże się z wydatkiem około 16 000 zł, a z Egiptu nawet 32 000 zł. W przypadku potrzeby transportu specjalistycznym ambulansem lotniczym, na przykład z Turcji, koszty mogą wynieść już nawet 70 000 zł. Dobrej jakości polisa może więc pomóc w pokryciu tych kosztów, co jest znaczącym wsparciem w nagłych sytuacjach.

 1. Dobra polisa pokryje koszty spowodowanych szkód w czasie podróży

Niezależnie od tego, czy nasze dziecko przypadkowo zniszczyło mienie innej osoby, czy też sami mieliśmy kolizję na stoku narciarskim, dobra polisa turystyczna obejmuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Dzięki temu mamy gwarancję zwrotu kosztów związanych z takimi nieoczekiwanymi sytuacjami.

Należy jednak pamiętać, że odszkodowania i inne świadczenia będą pokryte tylko do ustalonej sumy gwarantowanej, dlatego warto wybrać najwyższy dostępny wariant. Ponadto istnieją wyłączenia z ochrony, takie jak przypadki łamania prawa, wypadek podczas profesjonalnego uprawiania sportu, szkody wyrządzone bliskim ubezpieczonego lub związane z wypożyczonym sprzętem czy też wynajętymi pojazdami.

 1. Zostanie nam wypłacone odszkodowanie w razie wypadku

Bez dwóch zdań ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NNW) to podstawa. Jednakże jeśli np. złamiemy nogę podczas urlopu, to będziemy potrzebować nie tylko doraźnej pomocy medycznej, ale prawdopodobnie też długiej rekonwalescencji połączonej z rehabilitacją. Dzięki ubezpieczeniu możemy odzyskać poniesiony koszty, związane z uszczerbkiem na zdrowiu i powrotem do pełnej sprawności. 

To, jaki procent wypłaconego odszkodowania zostanie wypłacony, zależy od naszej polisy. Im wyższa suma gwarantowana NNW, tym większa będzie rekompensata. Musimy w tym miejscu wziąć pod uwagę też najbardziej pesymistyczny wariant, czyli śmierć. Wówczas odszkodowanie otrzyma najbliższa rodzina osoby pokrzywdzonej. 

 1. Z polisy zostanie opłacona akcja ratownicza

Żyjąc w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, że cokolwiek się stanie np. na szlaku górskim, to wyspecjalizowana ekipa GOPR nam pomoże i bezpiecznie sprowadzi na dół. W naszym kraju taka pomoc jest całkowicie darmowa, ale nie oznacza to, że wszędzie tak jest. 

Już nawet tuż za naszą południową granicą, czyli w Czechach i na Słowacji za akcję ratowniczą będziemy musieli srogo zapłacić. Jest tak w zdecydowanej większości państw, dla tego też w ramach ubezpieczenia turystycznego możemy pokryć koszty akcji ratowniczej do wysokości sumy gwarantowanej. 

 1. Zapewnimy sobie pomoc tłumacza w razie problemów

Nie wszyscy podróżujący posługują się biegle językiem angielskim lub miejscowym. Szczególnie w sytuacjach takich jak kradzież, wypadek lub kolizja, komunikacja może być trudna, a dodatkowy stres sprawia, że jeszcze bardziej „zapominamy języka”. Kiedy jednak posiadamy odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, możesz liczyć na wsparcie tłumacza lub nawet prawnika, którzy pomogą nam się uporać z dokumentacją i wszelkimi formalnościami.

 1. Możemy liczyć na ochronę sprzętu i bagażu

Zgubienie bagażu lub sprzętu sportowego / elektronicznego w czasie podróży potrafi nam popsuć humor na dalszą część pobytu. Często jest nawet powodem koniecznego powrotu do kraju. Następnie czeka nas jeszcze długa batalia z liniami lotniczymi w celu wyegzekwowania zadośćuczynienia. Na szczęście wszystkie te problemy możemy rozwiązać za sprawą dobrej polisy ubezpieczeniowej. Co prawda strata cennych rzeczy nadal będzie dla nas dotkliwa, ale dzięki odszkodowaniu będziemy mogli ponownie je zakupić i cieszyć się wakacjami.

 1. Uzyskamy assistance samochodowe w podróży 

Co prawda większość polis turystycznych oferuje usługę assistance, ale wiele zależy od jej zakresu. W zasadzie, ma ona na celu zapewnienie pomocy w sytuacjach technicznych, informacyjnych i medycznych podczas kryzysu. Jednak warto dokładnie przejrzeć, jakie dokładnie usługi assistance są zawarte w danej polisie. Czasami może to obejmować bowiem jedynie przybycie po uszkodzone auto i jego odholowanie do warsztatu.

Polisy z bardziej rozbudowaną opcją assistance mogą oferować z kolei zastępcze auto podczas naprawy, wsparcie kierowcy, który odwiezie rodzinę w wybrane miejsce, jeśli kierowca zostawi auto w innym miejscu, a także pomoc prawnika lub tłumacza w sytuacjach wymagających tego rodzaju wsparcia.

Podobne wpisy