Dolomity – zimowy raj dla narciarzy
Dolomity, majestatyczne pasmo górskie w Alpach Wschodnich, to bez dwóch zdań raj dla miłośników narciarstwa. W swoim unikalnym pięknie oferują doskonałe warunki do zimowego szaleństwa na nartach. Ten masyw górski nie bez powodu został w końcu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Łączy on bowiem w sobie skaliste formacje pełne poszarpanych grani, widowiskowe ściany i urwiska poprzecierane głębokimi, malowniczymi dolinami. Całość dopełnia przepiękna, słoneczna pogoda oraz cudowny klimat, który się utrzymuje przez większą część roku.
To jednak nie wszystko, ponieważ Dolomity to idealny wybór dla każdego, niezależnie od wieku, umiejętności narciarskich czy formy spędzania czasu. Wszystko za sprawą dwóch prowincji, czyli południowego Tyrolu i Trentino, które nie tylko zachwycają doskonałymi trasami narciarskimi, ale także różnorodnością krajobrazową i kulturową, która nadaje tej destynacji wyjątkowy charakter.
Gdzie leżą Dolomity?
Włoskie Dolomity, to jak już wspomnieliśmy pasmo górskie, które znajduje się w północo-wschodniej części kraju na terenie Południowych Alp Wapiennych w Alpach Wschodnich. Całość otaczają doliny – od zachodu Val Rendena, od wschodu Piawa oraz od północy Pustertal. W roku 2009 całe pasmo zostało docenione i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najwyższym szczytem Dolomitów jest Punta Penia, który pnie się na wysokość 3343 metrów n.p.m.
Południowy Tyrol – najbardziej wysunięta na północ prowincja Włoch
Jak już wspomnieliśmy na samym początku, Dolomity to połączenie dwóch dobrze nam znanych prowincji, które wiele łączy, ale jeszcze więcej dzieli, dzięki czemu będąc w tym regionie, na pewno nie będziemy się nudzić. W samym Południowym Tyrolu działa bowiem około 30 ośrodków narciarskich! Większość z nich należy do Dolimiti Superski, szczycąc się najnowocześniejszą infrastrukturą w całej Italii.
Region ten słynie również z ogromnej liczby obiektów termalnych, które są dostępne dla odwiedzających przez cały rok. To właśnie stąd pochodzi najwięcej instagramowych zdjęć z gorących basenów pośród śniegu czy klimatycznych saun w alpejskich kurortach.
Nie oznacza to jednak, że Południowy Tyrol warto odwiedzić tylko zimą. Coraz więcej turystów postanawia odwiedzić tę prowincję także latem, kiedy to możemy zwiedzać urokliwe miasteczka, liczne winnice czy też spróbować, lokalnej, tradycyjnej kuchni, która łączy włoską lekkość, z nieco cięższą kuchnią austriacką.
Nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, że Południowy Tyrol leży stosunkowo blisko Polski, dlatego też ten obszar jest tak chętnie odwiedzany przez Polaków. Na koniec warto dodać, że w prowincji równie często, jak włoski, używany jest również język niemiecki – co więcej, w niektórych miastach większość mieszkańców posługuje się właśnie jeżykiem naszych zachodnich sąsiadów. Stolicą regionu jest Bolzano i stanowi on jeden z najbogatszych regionów w całych Włoszech!
Trentino – idealne miejsce do aktywnego wypoczynku
Drugą prowincja Dolomitów jest oczywiście Trentino, czyli raj dla narciarzy, ale także snowboardzistów. To właśnie tam znajdziemy najsłynniejsze trasy narciarskie. Dolina Val di Sole, znana również jako „włoska królowa sportów zimowych” oferuje spokojne kurorty, takie jak, chociażby Madonna di Campiglio, doskonałe dla rodzin z dziećmi. Możemy także odwiedzić dolinę Val di Fiemme, czyli najbardziej prestiżowy obszar narciarski, który zapewnia doskonałe warunki dla fanatyków białego puchu czy też dolinę Val di Fassa, oferującą rozległe i bardzo malownicze tereny narciarskie na pograniczu Trentino i Południowego Tyrolu – to tylko niektóre miejsca, która należy odwiedzić, będąc w tej części Włoch.
Ponadto warto dodać, że Trentino to prowincja, do której należy się udać także latem. Oferuje ona bowiem wiele świetnie oznaczonych tras rowerowych, które prowadzą przez malownicze i zapierające dech w piersiach obszary. Miejscem godnym polecenia jest również spływ kajakowy po rwącej rzece Noce w Val di Sole czy też miasteczko Arco, które jest „zawieszone” nad wodami jeziora, gdzie możemy spróbować swoich sił we wspinaczce. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o jeziorze Garda, które latem poza pięknymi plażami oferuje nam idealne warunki do windsurfingu, kitesurfingu czy żeglarstwa.
Dolomiti Superski – 1200 km tras dla narciarzy!
Dolomiti Superski to bez wątpienia jeden z największych obszarów narciarskich na świecie. Oferuje on 1200 km tras oraz zbocza o wysokości od 800 do nawet 3269 metrów! Jedno niewątpliwie wyróżnia Dolomiti Superski – pośród czarnych, niebieskich i czerwonych tras, przebiją się wyłącznie dwa kolory – nieskazitelna biel śniegu oraz błękit nieba, które tworzą połączenie idealne dla każdego fana narciarskich atrakcji.
Sieć Dolomiti Superski obejmuje liczne trasy zarówno do narciarstwa zjazdowego, jak i do snowboardu. Najbardziej znanymi ośrodkami narciarskimi tam są San Martino di Castrozza – Passo Rolle, Fiemme – Obereggen, Val di Fassa – Carezza e Alpe Lusia – San Pellegrino. Łącznie daje nam to aż 15 obszarów narciarskich, 1200 km tras i 450 wyciągów. Wszystko to łączy jeden wspólny skipass.
Jak już o nim mowa, to Dolimiti SuperSki Pass jest karnetem, który obejmuje aż 15 regionów Dolomitów. Mowa tu o Alta Badia, Alta Pusteria, Arabba/Marmolada, Civetta, Cortina d’Ampezzo, Kronplatz, San Martino di Castrozza, Val Gardena, Val di Fassa, Val di Fiemme, Valle Isarco oraz Tre Valli. Jak już wspomnieliśmy nieco wyżej, daje on nam możliwość zjazdów na 1200 km tras, w tym aż na 800 km tras sztucznie naśnieżanych, dzięki czemu mamy zapewnione doskonałe warunki praktycznie przez cały sezon.
Warto w tym miejscu dodać, że Dolomiti SuperSki Pass nie jest jedyną możliwością, by pojeździć w Dolomitach na nartach. Jeśli nie potrzebujemy aż tak rozległego „biletu wstępu”, to należy wspomnieć, że każdy z regionów posiada również swój własny skipass, który jest co prawda ograniczony do 60 – 100 km tras, ale także jest o wiele tańszy.
Sella Ronda – największa narciarska karuzela
Będąc w Dolomitach z pewnością nie zapomnimy o Sella Rondo, czyli pewnego rodzaju turystyce górskiej. Jest to bowiem malowniczo ułożona trasa, która okrąża masyw grupy górskiej Sella. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą trasę w całych Alpach. Co ważne, jest ona do pokonania nawet przez początkujących narciarzy, dlatego też cieszy się tak ogromnym powodzeniem.
Jeśli wiec spędzamy czas, chociażby w takich dolinach jak Val di Fassa, Val Gardena, Alta Badia czy Arabba, to nie możemy nie pojechać na Sella Rondo. Na objazd góry musimy jednak poświęcić cały dzień. Na szczęście wzdłuż trasy znajduje się ogromna liczba wyciągów i tras o różnym stopniu trudności. Najwięcej jest tych średnich, jednakże znajdziemy zarówno, długie, łagodne odcinki tras łączących poszczególne stacje, jak i krótkie, wąskie i strome fragmenty. Dzięki temu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i będzie świetnie się bawił.
Jak już wspominaliśmy, Sella Rondo otacza masyw górski. Jest położona wokół najwyższego szczytu, czyli Selli Piz Boe (3151 m), łącząc cztery wysokie przełęcze i cztery ladyńskie doliny. Na trasę możemy wyruszyć z wielu miejscowości – z Corvara, Canazei, Arabba oraz Selva di Val Gardena. Jak już pisaliśmy, niezależnie gdzie zaczniemy, wycieczka zajmie nam cały dzień. Ważne jest również, byśmy odpowiednio wcześniej wyruszyli, ponieważ po godzinie 16 wiele wyciągów jest zamykanych.
Nie ma z kolei znaczenia, w którą stronę się udamy. Możemy wyruszyć zarówno zgodnie z ruchem wskazówek zegara (znaki pomarańczowe), jak i w przeciwnym kierunku (znaki zielone). Cała trasa to aż około 23 km tras narciarskich i 10 km jazdy wyciągami! Dlatego też poza czasem powinniśmy zadbać o naszą kondycję, by być w stanie „udźwignąć” trudy wędrówki. Weźmy także ciepłe ubrania, ponieważ wiele czasu spędzimy na wyciągach. Oczywiście w taką trasę warto wybrać się w słoneczny dzień, ale tu od razu uspokajamy – w przypadku tego regionu o to nie będzie trudno.
A co latem warto zobaczyć w Dolomitach?
Dolomity, czyli region Południowego Tyrolu oraz Trentino głównie kojarzą nam się z zimowym szaleństwem. Tak jednak, jak podkreślaliśmy już na samym początku, jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić także latem. Co wówczas warto zobaczyć? Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, z najciekawszymi naszym zdaniem miejscami.
Jezioro Garda
Jezioro Garda to największy i najczystszy wodny akwen we Włoszech. Urzeka on swoim malowniczym położeniem, dostarczając nieustających zachwytów. Jezioro otacza piękna przyroda, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Wokół Gardy znajduje się wiele malowniczych miasteczek turystycznych, które stanowią miejsce, gdzie możemy zarówno odkryć fascynujące zabytki, zwiedzić muzea, jak i delektować się lokalną, wyśmienitą kuchnią.
Infrastruktura kurortowa dostosowana do potrzeb turystów umożliwia swobodne zejście do jeziora oraz urocze, żwirowe plaże, zwłaszcza w cieplejszej, południowej jego części. Ten obszar obfituje w parki rozrywki, liczne kempingi, a nawet źródła termalne. Z kolei północna, górzysta część Gardy, z charakterystycznym, bardziej surowym klimatem, stała się rajem dla miłośników windsurfingu, trekkingu oraz wspinaczki górskiej.
Tre Cme di Lvaredo
Tre Cme di Lvaredo to prawdziwy symbol regionu, który koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając Dolomity. Jest to kultowy masyw górski, wokół którego trekking zajmuje około 5 godzin. Długość trasy to 12 km. Co ważne jest ona dość łatwa i doskonale utrzymana, dlatego też każdy z nas może się wybrać w taką wędrówkę. Podczas wyprawy zaobserwujemy bez dwóch zdań wiele zapierających dech w piersiach, niezapomnianych widoków!
Misurina
Jest to miejscowość oraz zarazem jezioro o tej samej nazwie. Misurina stanowi doskonałą bazę wypadową w okolice wspomnianego powyżej masywu Tre Cme di Lvardo, ale także sama w sobie jest pięknym i urokliwym miasteczkiem.
Punktem koniecznym do odwiedzenia jest oczywiście Lago di Misurina, czyli słynne jezioro, w tafli którego odbijają się pobliskie szczyty. Szczególnie w słoneczne dni robi to ogromne wrażenie!
Madonna di Campiglio
Madonna di Campiglio to kolejne urokliwe miasteczko położone w sercu imponujących Dolomiti Brenta. Nie tylko zachwyca swoim niepowtarzalnym klimatem, ale również stanowi doskonałą bazę wypadową do wędrówek górskich, eksploracji szlaków via ferrata oraz uprawiania wspinaczki.
Jezioro Dobbiaco
Jak już się pewnie przekonaliście, Dolomity jeziorami stoją, szczególnie latem. My moglibyśmy ich polecić wiele, ale na szczególną uwagę zasługuje jezioro Dobbiaco. Dlaczego? Otóż poza tym, że jak każde inne w regionie posiada krystaliczną, górską wodę, to także znajduje się między dwoma rezerwatami przyrody, które przy okazji również warto odwiedzić. Mowa tu o Tre Cime oraz rezerwacie Fanes-Sennes-Braies.
Jezioro Dobbiaco jest ponadto bardzo cenne ze względów przyrodniczych. W jego okolicach bowiem swoje siedziby mają chronione ptaki i inne zwierzęta. Same jezioro możemy opłynąć latem łódką, z kolei zima można jeździć na łyżwach.