Pocztówka z Katanii – do zakochania jeden krok

Katania, czyli włoskie miasto kwitnących cytryn i pomarańczy – nie jest najczęściej pierwszym wyborem polskich turystów. Zazwyczaj chowa się w cieniu wielkiej Etny, która wyznacza swym majestatem kontury miasta. Katania to jednak cudowne miasto, skąpane w zieleni, otoczone morzem i okraszone pozostałościami po wybuchu wspomnianej Etny. Dlaczego więc warto odwiedzić ten zakątek Włoch i co zwiedzić w tej części Sycylii?

Od historii czas zacząć

Zanim zdamy relację z wizyty w Katanii, najpierw warto byłoby nieco więcej się o niej dowiedzieć. Otóż początki tego drugiego co do wielkości miasta na Sycylii sięgają aż VII wieku przed naszą erą! Katania pamięta więc starożytną kulturę grecką. Jak pozostałe miasta w tym regionie nie obroniła się niestety przed najazdami Arabów czy Normanów, dlatego czas okupacji odbił się nieco na architekturze. W XIV i XV wieku Katania znajdowała się pod władaniem królów aragońskich i to właśnie ten okres uznaje się za czas największego rozkwitu. 

Wszystko zatrzymał wybuch Etny w 1669 roku oraz późniejsze trzęsienie ziemi, które wręcz doszczętnie zniszczyło miasto. Te zostało odbudowane dopiero przez architekta Giovanniego Battistę Vaccariniego, który przywrócił Katanii piękny, barokowy styl, wykorzystując pozostałości po zastygłej lawie. Dlatego też teraz na każdym kroku możemy zauważyć czarne kamienie, które są wplecione w mury kościołów, kamienic czy innych budynków. Nie bez przyczyny więc Katania nazywana jest „Czarnym Miastem”.

Jak dolecieć do Katanii?

Do tego malowniczego miasta z dużą łatwością dolecimy, chociażby bezpośrednio z Warszawy samolotami linii Wizz Air. Lotnisko Fontanarossa znajduje się zaledwie cztery kilometry od centrum miasta, więc i dojazd do naszej docelowej destynacji będzie łatwy. Samo lotnisko jest pięknie położone z panoramą na całe miasto. Terminal jest bardzo nowoczesny i dość intuicyjny, jeśli chodzi o poruszanie się. 

Z lotniska do centrum Katanii dotrzemy tak naprawdę na cztery sposoby. Jeśli jesteśmy na weekend i nie mamy dużego bagażu, to możemy sobie zrobić spacer. Przemarsz do centrum miasta zajmie nam godzinę, a w tym czasie będziemy mogli się już zapoznać z malowniczymi terenami. Do centrum możemy się też udać autobusami linii Etna Transporti, które mają swój przystanek przy samym lotnisku lub też miejskimi autobusami Alubus numer 457. Kursują one między 5 rano, a 24 w nocy, więc na pewno załapiemy się na któryś kurs. Czas przejazdu to około 20 minut. Ostatnią opcją jest oczywiście taksówka lub wynajęty samochód – wszak na lotniku znajdziemy sporo wypożyczalni aut.

Nocleg w Katanii – jakie miejsca wybierać?

Utarło się, że Katania, jak i pozostałe sycylijskie miasta nie jest zbyt bezpieczna. Prawda jest zupełnie inna. Centrum Katanii pod względem bezpieczeństwa zupełnie nie różni się od innych włoskich dużych miast. Wystarczy, że zachowamy podstawowe środki ostrożności, jak w każdym innym miejscu i nic nam się nie powinno stać.

Co do samych noclegów, to oferta w Katanii w głównej mierze opiera się o pensjonaty B&B oraz apartamenty. Oczywiście nie oznacza to, że nie znajdziemy większych hoteli, ale stanowią one na pewno mniejszość. Pensjonaty zazwyczaj przerobione są z mieszkań lub całych pięter historycznych, sycylijskich kamienic. Dlatego też wybierając takie miejsce, zwracajmy szczególną uwagę, czy budynek posiada windę, prywatną łazienkę w apartamencie oraz czy będziemy mieli możliwość zaparkować samochód (w przypadku, gdy z niego korzystamy).

Warto także pamiętać, że w miesiącach jesienno-zimowych, po zmroku na Sycylii bywa naprawdę chłodno. Dlatego też, szczególnie osoby ciepłolubne powinny się upewnić, że w danym apartamencie znajdziemy działające ogrzewanie – uwierzcie, że nie jest to bowiem normą na południu Europy.

Gdzie najlepiej szukać noclegu?

Bez dwóch zdań najlepszą lokalizacją jest historyczne centrum miasta wzdłuż ulicy Via Etnea. To właśnie po południowej stronie Via Etnea znajdziemy największe atrakcje Katanii, o których wspomnimy za chwile. Z drugiej jednak strony, musimy się tu też liczyć z najwyższymi cenami. Obszar wokół Placiu Stesicoro jest niemal zawsze pełen ludzi, a szczególnie w cieplejsze dni jest doskonałym miejscem do długich spacerów. Plusem jest także bezpieczeństwo. Do minusów możemy z kolei zaliczyć hałas i gwar. 

Jeśli więc nadal chcemy być w centrum, ale zaznać więcej spokoju, to warto sprawdzić lokalizację w kierunku Giardino Bellini, gdzie jest zdecydowanie mniej tłoczno – do ścisłego centrum z kolei dojdziemy spacerkiem w około 20 minut. 

Jakich miejsc z kolei warto unikać, jeśli chodzi o nocleg? Z pewnością okolic Placu Carlo Alberto, gdzie co prawda w ciągu dnia mamy ogromny targ, ale po zmroku miejsce pustoszeje i kręcą się na nim mało przyjemne osoby. Mało atrakcyjna, szczególnie wieczorem będzie też okolica Zamku Ursino, który jest otoczony mało zadbaną dzielnicą mieszkalną.

Przepyszna kuchnia w Katanii

Mówi się, że im dalej na południe Włoch, tym lepszego jedzenia możemy spróbować. Katania jest zatem tego doskonałym przykładem. Na Sycylii znajdziemy przepyszne pizze, pasty oraz to, co łasuchy lubią najbardziej – cudowne śniadania na słodko!

Od nich też zaczniemy. Będąc w Katanii nie możemy sobie odpuścić śniadaniowych rogalików pistacjowych cornetto, które ciężko znaleźć w pozostałych częściach Włoch. Do wyboru znajdziemy rogaliki typowo pistacjowe oraz te z dodatkiem nutelli, którą Włosi uwielbiają. 

Jeśli się już nieco zasłodzimy, to w formie przekąski warto od razu spróbować tavola calda, czyli słonego ciasta z ryżem, mozzarellą, mięsem i sosem pomidorowym. 

Czas na obiad, a tu do wyboru mamy oczywiście tradycyjne włoskie pizze, których nikomu chyba specjalnie przedstawiać nie trzeba, ale także ogrom past. Będąc w Katanii warto, na pewno spróbować pasta alla norma, która jest popisowym daniem regionu. Jest to makaron z bakłażanem i pomidorami. Z drugiej strony omijajmy wszelkiego rodzaju carbonary, w które sycylijczycy po prostu nie umieją – ta wywodzi się bowiem z Rzymu i to właśnie tam polecamy jej próbować.

Na koniec mała rada – jeśli chcemy zjeść ciepłe i świeże danie, które zostanie nam przygotowane dość szybko, to wybierajmy się do restauracji w mało oczywistych dla Włochów godzinach, czyli między 16 a 20. Omijajmy z kolei knajpy po 22, ponieważ może się zdarzyć tak, że zjemy dopiero przed północą!

Co warto zwiedzić w Katanii?

Czas w końcu na gwóźdź programu, czyli co warto zwiedzić, będąc w Katanii. Choć nie jest to jedno z największych miast we Włoszech, to atrakcji na pewno nie zabraknie. Poniżej prezentujemy kilka prawdziwych perełek, których nie możemy pominąć, będąc na południu Italii.

Ruiny amfiteatru rzymskiego na Piazza Stesicoro

Amfiteatro Romano był piątym co do wielkości największym amfiteatrem na świecie! Aktualnie możemy zobaczyć zaledwie fragment tego olbrzymiego dzieła sztuki z II wieku. Tak naprawdę fakt, że cokolwiek możemy zwiedzić, zawdzięczamy pracom archeologicznym, które rozpoczęły się dopiero w XX wieku. Co ciekawe, aktualnie ruiny amfiteatru rzymskiego znajdują się poniżej poziomu miast. Głównym materiałem, który został użyty był kamień wulkaniczny, z kolei konstrukcja skupiona była na eliptycznej arenie, otoczona wysokimi ścianami i sklepieniami.

Plac Piazza del Duomo

Drugim ważnym miejscem jest bez wątpienia Piazza del Duomo, czyli największy plac Katanii. Na mimo wszystko niewielkim obszarze znajdziemy wiele sycylijskich dzieł barokowych. Zbiegają się tu również dwie najpopularniejsze ulice Katanii. Do najciekawszych obiektów na placu del Duomo możemy zaliczyć oczywiście monumentalną katedrę, która wieczorem jest pięknie oświetlona, ale także centralny punkt placu, w którym znajduje się symbol Katanii – słoń Liotru. Istnieje wiele tajemnic związanych z genezą figury owego słonia, którego trąba skierowana jest w stronę katedry Sant’Agata. W XII wieku mieszkańcy Katanii uznali obelisk ze słoniem za magiczny, zdolny wręcz do ochrony centrum miasta przed erupcją Etny.

Bazylika św. Agaty

Jest to pierwsza płatna, wymieniona przez nas atrakcja. Wstęp na punkt widokowy kosztuje 4 euro, jednakże będąc w Katanii warto zainwestować tę kwotę, szczególnie że zdanie na temat wnętrza bazyliki jest podzielone i sami będziemy w stanie wyrobić własne. Jednym wnętrze bazyliki bardzo przypada do gustu, podczas gdy inni uważają je za zbyt skromne. Wewnątrz tego ogromnego budynku zobaczymy, chociażby świeczniki i ambonę, wykonane z zastygłej lawy. Znajduje się w nim również grób Vicenzo Belliniego, po którego śmierci Fryderyk Chopin skomponował znany na całym świecie „Marsz Żałobny”.

Castello Ursino

Jest to najbardziej znany zamek znajdujący się w Katanii, którego historia jest wręcz niesamowita. Warto bowiem wspomnieć, że niegdyś znajdował się on na wzgórzu, tuż nad brzegiem morza. Aktualnie usytuowany jest kilkaset metrów od linii brzegowej oraz na tym samym poziomie, co większość zabudowy Katanii. Jak to możliwe? Otóż sprawiła to erupcja wulkanu Etna w 1669 roku, która całkowicie zmieniła ukształtowanie terenu na wyspie. 

Ponadto w Castello Ursino znajduje się aktualnie Museo Civico, które jest w posiadaniu cennej kolekcji archeologicznej Biscaris – najważniejszej arystokratycznej rodziny Katanii. Bilet wstępu zarówno do samego zamku, jak i do muzeum to 8 euro. Jest on otwarty od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 9 – 19.

Teatr Massimo Bellini

Bez dwóch zdań jeden z najpiękniejszych budynków w Katanii, którego przez długi czas nie można było zwiedzać z powodu braku funduszy na opłacenie przewodnika! Na szczęście, aktualnie wszystko wróciło na właściwe tory i możemy się cieszyć zwiedzaniem tego jednego z najpiękniejszych teatrów akustycznych na Starym Kontynencie. 

Po opuszczeniu teatru warto również się przejść po okolicznych knajpkach i kafejkach, gdzie miło spędzimy czas i skosztujemy sycylijskich specjałów. Teatr Massimo Bellini możemy zwiedzać od poniedziałku do soboty, ale wyłącznie w następujących godzinach: 9:30, 10:30, 11:30 i 12:30. Bilet wstępu to 6 euro.

Park Villa Bellini

Na koniec nie możemy nie wspomnieć o pięknej naturze, jaka nas otacza w Katanii. Wizytówką bez dwóch zdań jest Park Villa Bellini, który będzie idealny miejscem do odpoczynku po godzinach zwiedzania. Znajduje się on bezpośrednio przy głównej ulicy miasta, czyli Via Etnea, dzięki czemu praktycznie z każdego miejsca będziemy mieli do niego blisko. 

Będąc już na miejscu warto również podejść lekko pod gorę do Kiosque Villa Bellini, a następnie skosztować sycylijskich słodkości z jednej z najbardziej cenionych cukierni w mieście, czyli Pasticceria Savia.

Podobne wpisy